3214W-1-201E by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3214W-1-201E
Bourns
Trimmer Potentiometer - 200 Ohm - 0.25W(1/4W) - 5(Elec)Turns - 4.8 X 3.9 X 5.3mm - J-Hook - Surface Mount. ...
DESCRIPTION
The Trimpot 3214 series from Bourns are cermet, surface mount trimming potentiometers. These potentiometers are multiturn which performs a variety of circuit adjustments in all types of electronic equipment. This 4mm square potentiometer meets EIA/EIAJ/IPC/VECI SMD standard trimmer footprint. Typical applications are measuring linear distance, angle or rotation in production equipment. Operating temperature ranges from -65°C to +150°C.
Search Keywords: 3214W1201E
Part No:
3214W-1-201E
COO:
CR
ECCN:
EAR99
250
Termination Style:
J-Hook
Resistance Value:
200 Ohm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
4.8 x 3.9 x 5.3 mm
Operating Temperature:
-65 to 150 °C