3214X-1-101E by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3214X-1-101E
Bourns
Res Cermet Trimmer 100 Ohm 10% 0.25W(1/4W) 5(Elec)Turns 1.5mm (4.8 X 5.7 X 5.3mm) Gull Wing SMD T/R ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 3214X-1-101E is a 5-turn Trimpot trimming potentiometer designed for surface-mount applications with a 4 mm square footprint and sealed construction to withstand board wash processing. It features a cermet element with a resistance range of 10 ohms to 2 megohms, ±10% standard tolerance, and essentially infinite resolution. The device operates over a temperature range of -65°C to +150°C with a temperature coefficient of ±100 ppm/°C, and is rated for 0.25 watts at 85°C. The 3214X-1-101E is RoHS compliant, halogen-free, and meets EIA/EIAJ/IPC/VECI SMD standard trimmer footprints, making it suitable for precision adjustment in industrial instrumentation, data acquisition systems, and sealed electronic assemblies requiring reliable performance in harsh environments.
Search Keywords: 3214X1101E
Supplier:
Bourns
Part No:
3214X-1-101E
COO:
CR
ECCN:
EAR99
200
Package Type:
REEL
Mounting:
Surface Mount
Number of Turns:
5(Elec) Tur ns
Termination Style:
Gull Wing
Power Rating:
0.25 (1/4) W
Resistance Value:
100 Ohm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
4.8 x 5.7 x 5.3 mm
Operating Temperature:
-65 to 150 °C