3214X-1-105E by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3214X-1-105E
Bourns
Res Cermet Trimmer 1M Ohm 10% 0.25W(1/4W) 5(Elec)Turns 1.5mm (4.8 X 5.7 X 5.3mm) Gull Wing SMD T/R ...
DESCRIPTION
The BOURNS 3214X-1-105E is a surface-mount cermet trimmer resistor with a high resistance of 1 Megaohm, providing precision adjustment for various electronic circuits. This reliable component offers a tolerance of 10% and a power rating of 0.25 watts (1/4 watt). With 5 electrical turns and a compact size of 1.5mm, the 3214X-1-105E is designed for flexibility and ease of use in a range of applications. The gull wing style leads allow for secure and convenient installation.
Search Keywords: 3214X1105E
Part No:
3214X-1-105E
COO:
CR
Resistance Value:
1 MOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
4.8 x 5.7 x 5.3 mm
Operating Temperature:
-65 to 150 °C