3223W-1-503E by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3223W-1-503E
Bourns
Trimmer Potentiometer - 50K Ohm - 0.125W(1/8W) 11(Elec)Turns - 3.9 X 3.52 X 4.16mm - J-Hook - Surface Mount. ...
RoHS Non-Compliant
DESCRIPTION
The Trimpot 3223 series 3mm multi-turn cermet sealed SMD Trimpot® Trimming Potentiometer offers pick and place cantering design for automated placement compatibility. It meets EIA/EIAJ/IPC/VECI SMD standard trimmer footprint. It can be adjustable by H-92-1 tool. Operating temperature ranges from -65°C to 150°C.
Search Keywords: 3223W1503E
Part No:
3223W-1-503E
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
COO:
CR
Resistance Value:
50 KOhm
Tolerance:
20 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
3.9 x 3.52 x 4.16 mm
Operating Temperature:
-65 to 150 °C
Switch Option:
No
Number of Elements:
1
IN STOCK: 4
Ships today, if you order in
Buy all 4 in-stock or the regular minimum order quantity of 250