3223W-1-504E by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3223W-1-504E
Bourns
Res Cermet Trimmer 500K Ohm 20% 0.125W(1/8W) 11(Elec)Turns (3.9 X 3.52 X 4.16mm) J-Hook SMD T/R ...
RoHS Non-Compliant
DESCRIPTION
The Bourns 3223W-1-504E Res Cermet Trimmer is a high-quality electronic component designed for precision tuning applications. This 500K Ohm trimmer resistor has a tolerance of 20% and a power rating of 0.125W (1/8W). With 11 electric turns, it offers precise adjustment capabilities within a compact size of 3.9 x 3.52 x 4.16mm. Featuring a J-Hook surface mount design, this trimmer resistor comes in a tape and reel packaging for convenient handling and automated assembly processes. Upgrade your electronic projects with the reliable performance of the Bourns 3223W-1-504E trimmer resistor.
Search Keywords: 3223W1504E
Part No:
3223W-1-504E
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
COO:
CR
Resistance Value:
500 KOhm
Tolerance:
20 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
3.9 x 3.52 x 4.16 mm
Operating Temperature:
-65 to 150 °C