3224G-1-504E by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3224G-1-504E
Bourns
Res Cermet Trimmer 500K Ohm 10% 0.25W(1/4W) 12(Elec)Turns 1.5mm (4.8 X 6 X 3.9mm) Gull Wing SMD T/R ...
DESCRIPTION
The BOURNS part 3224G-1-504E is a reliable and durable resistor cermet trimmer that offers a resistance value of 500K Ohm with a tolerance of 10%. It has a power rating of 0.25W (1/4W) and features 12 electrically conductive turns for precise adjustment. The trimmer is designed in a compact size of 4.8 x 6 x 3.9mm with a convenient gull wing surface mount device (SMD) package. It is supplied on tape and reel (T/R) for easy handling and installation.
Search Keywords: 3224G1504E
Part No:
3224G-1-504E
COO:
CR
Number of Turns:
12(Elec) Tur ns
Power Rating:
0.25 (1/4) W
Resistance Value:
500 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
4.8 x 6 x 3.9 mm
Operating Temperature:
-65 to 150 °C