3224W-2-103E
BournsRes Cermet Trimmer 10K Ohm 10% 0.25W(1/4W) 12(Elec)Turns 1.5mm (4.8 X 3.9 X 5.3mm) J-Hook SMD T/R ...
DESCRIPTION
The BOURNS part 3224W-2-103E is a precision cermet trimmer resistor with a resistance of 10K Ohm and a tolerance of 10%. It has a power rating of 0.25W (1/4W) and features 12 (Electrical) turns for precise trimming. This surface mount device (SMD) has a compact size of 4.8 x 3.9 x 5.3mm and is designed with a J-Hook terminal for easy installation. It is supplied in a tape and reel (T/R) packaging for automated assembly processes. This trimmer resistor is ideal for applications that require fine adjustment and high reliability in a space-constrained environment.