3224W-2-502E by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3224W-2-502E
Bourns
Res Cermet Trimmer 5K Ohm 10% 0.25W(1/4W) 12(Elec)Turns 1.5mm (4.8 X 3.9 X 5.3mm) J-Hook SMD T/R ...
DESCRIPTION
The BOURNS part 3224W-2-502E is a precision cermet trimmer with a resistance value of 5K Ohms. It has a tolerance of 10% and a power rating of 0.25W (1/4W). This trimmer features 12 (electric) turns, allowing for precise adjustment of resistance. It is designed for surface mount applications and has a compact size of 4.8mm x 3.9mm x 5.3mm. The trimmer is equipped with a J-Hook terminal and is supplied in tape and reel packaging for convenient handling during production.
Search Keywords: 3224W2502E
Part No:
3224W-2-502E
Resistance Value:
5 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
4.8 x 3.9 x 5.3 mm
Operating Temperature:
-65 to 150 °C