3266P-1-103LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3266P-1-103LF
Bourns
Res Cermet Trimmer 10K Ohm 10% 0.25W(1/4W) 12(Elec)Turn 1.78mm (6.71 X 7.5 X 4.42mm) Pin Thru-Hole Tube ...
DESCRIPTION
The BOURNS part 3266P-1-103LF is a highly reliable and precise resistor cermet trimmer with a resistance of 10K Ohm and a tolerance of 10%. It is designed to handle a power rating of 0.25W (1/4W) and features 12 electronically-actuated turns to easily adjust the resistance. With a compact size of 1.78mm (6.71 X 7.5 X 4.42mm), this trimmer is perfect for applications where space is limited. It is made to be conveniently mounted on a circuit board with its pin thru-hole design. This trimmer is supplied in a tube packaging for added protection and easy handling.
Search Keywords: 3266P1103LF
Part No:
3266P-1-103LF
EAR99
100
Resistance Value:
10 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
6.71 x 7.5 x 4.42 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C