3269P-1-105GLF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3269P-1-105GLF
Bourns
Res Cermet Trimmer 1M Ohm 10% 0.25W(1/4W) 12(Elec)Turns 1.78mm (6.35 X 8.39 X 5.21mm) Gull Wing SMD T/R ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The BOURNS 3269P-1-105GLF is a highly reliable and precise cermet trimmer providing an adjustable resistance of 1M Ohm with a tolerance of 10%. This trimmer has a power rating of 0.25W (1/4W) and requires 12 electrical turns for adjustment. It features a compact gull wing surface mount design, measuring 1.78mm in height and 6.35 x 8.39 x 5.21mm in overall dimensions. Ideal for a wide range of electronic applications, this trimmer is supplied in tape and reel packaging for ease of use in automated assembly processes.
Search Keywords: 3269P1105GLF
Supplier:
Bourns
Part No:
3269P-1-105GLF
COO:
CR
ECCN:
EAR99
750
Package Type:
REEL
Mounting:
Surface Mount
Number of Turns:
12(Elec) Turns
Termination Style:
Gull Wing
Power Rating:
0.25 (1/4) W
Resistance Value:
1 MOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
6.35 x 8.39 x 5.21 mm
Operating Temperature:
-65 to 150 °C