3269W-1-202GLF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3269W-1-202GLF
Bourns
Res Cermet Trimmer 2K Ohm 10% 0.25W(1/4W) 12(Elec)Turns 1.78mm (6.35 X 6.36 X 8.46mm) Gull Wing SMD T/R ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The BOURNS part 3269W-1-202GLF is a resistive cermet trimmer designed for fine-tuning electrical circuits. It has a resistance value of 2K Ohms with a tolerance of 10%. This trimmer can handle a power rating of 0.25W (1/4W) and features 12 electrical turns. Its compact size measures 1.78mm in height, with dimensions of 6.35mm x 6.36mm x 8.46mm. The trimmer is designed for surface mount installation, specifically using the gull wing SMD (surface mount device) method. The reel package allows for easy transportation and storage.
Search Keywords: 3269W1202GLF
Part No:
3269W-1-202GLF
COO:
CR
ECCN:
EAR99
500
Package Type:
REEL
Mounting:
Surface Mount
Termination Style:
Gull Wing
Resistance Value:
2 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
6.35 x 6.36 x 8.46 mm
Operating Temperature:
-65 to 150 °C