3269W-1-204GLF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3269W-1-204GLF
Bourns
Trimmer Potentiometer - 200K Ohm - 0.25W(1/4W) - 12(Elec)Turn - 6.35 X 6.36 X 8.46mm - Gull Wing - Surface Mount. ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 3269W-1-204GLF is a 200kR 250mW 1/4-inch square SMD Trimming Potentiometer with 100% tin-plated terminations. The Trimpot® trimming potentiometer features stable, infinite resolution cermet element and 12 turns nominal adjustment angle. Compatible with surface mount manufacturing processes. Operating temperature ranges from -65°C to +150°C.
Search Keywords: 3269W1204GLF
Part No:
3269W-1-204GLF
COO:
CR
ECCN:
EAR99
500
Package Type:
REEL
Resistance Value:
200 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
6.35 x 6.36 x 8.46 mm
Operating Temperature:
-65 to 150 °C