3269X-1-103LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3269X-1-103LF
Bourns
Res Cermet Trimmer 10K Ohm 10% 0.25W(1/4W) 12(Elec)Turn 1.78mm (7.37 X 6.36 X 7.44mm) Gull Wing SMD Tube ...
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Accessories
DESCRIPTION
3269X-1-103LF is a 1/4" square surface mount cermet trimming potentiometer from Bourns' 3269 Trimpot series. It features a 10 kO resistance value with ±10% tolerance, a stable infinite resolution cermet element, and operates with a power rating of 0.25 watt at 85°C. The device offers a wide operating temperature range of -65°C to +150°C with a temperature coefficient of ±100 ppm/°C. With RoHS compliant 100% tin-plated terminations, solderable pins, and compatibility with surface mount manufacturing processes, this trimmer is ideal for precision adjustment applications in electronic circuits requiring reliable and repeatable resistance settings.
Search Keywords: 3269X1103LF
Supplier:
Bourns
Part No:
3269X-1-103LF
COO:
CR
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
TUBE
Mounting:
Surface Mount
Number of Turns:
12(Elec) Turns
Termination Style:
Gull Wing
Power Rating:
0.25 (1/4) W
Resistance Value:
10 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
7.37 x 6.36 x 7.44 mm
Operating Temperature:
-65 to 150 °C