3269X-1-502LF
3269X-1-502LF
In Stock: 835
Minimum Order: 100
VIEW PRODUCT
3269X-1-502 by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3269X-1-502
Bourns
The 3269X-1-502 is a 5 kΩ, 1/4 inch square, surface-mount cermet trimming potentiometer. ...
RoHS Non-Compliant
DESCRIPTION
The 3269X-1-502 is a 5 kΩ multi-turn cermet trimming potentiometer in a 1/4 inch square surface-mount package. It features a standard resistance tolerance of ±10%, a power rating of 0.25 watts at 85°C, and a temperature coefficient of ±100 ppm/°C. With a nominal effective travel of 12 turns, this device provides infinite resolution for precise adjustments. Its robust design, operating over a temperature range of -65°C to +150°C, makes it suitable for circuit calibration and tuning in various electronics that utilize surface-mount manufacturing processes.
Search Keywords: 3269X1502
Part No:
3269X-1-502
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
COO:
IE
ECCN:
EAR99
100
Mounting:
Surface Mount
Termination Style:
Gull Wing
Resistance Value:
5 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
7.37 x 6.36 x 7.44 mm
Operating Temperature:
-65 to 150 °C