3292X-1-203LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3292X-1-203LF
Bourns
The 3292X-1-203LF is a 20 kOhm, multiturn, cermet, sealed trimming potentiometer for industrial applications. ...
DESCRIPTION
The 3292X-1-203LF is a 3/8 inch square Trimpot® trimming potentiometer with a resistance of 20 kOhms and a standard tolerance of ±10%. This industrial-grade component features a cermet resistive element and is sealed to withstand harsh environments, passing an 85°C Fluorinert seal test. It offers precise adjustment with a nominal effective travel of 25 turns and has a power rating of 0.5 watts at 85°C. With a wide operating temperature range of -65°C to +150°C, a temperature coefficient of ±100 ppm/°C, and RoHS compliant tin-plated terminations, this potentiometer is ideal for fine-tuning and calibration in a variety of electronic circuits.
Search Keywords: 3292X1203LF
Part No:
3292X-1-203LF
COO:
CR
ECCN:
EAR99
50
Resistance Value:
20 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
11.05 x 3.81 x 9.53 mm
Operating Temperature:
-65 to 150 °C
Switch Option:
No
Number of Elements:
1
IN STOCK: 1
Ships today, if you order in
Buy all 1 in-stock or the regular minimum order quantity of 5