3296W-1-254LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3296W-1-254LF
Bourns
Res Cermet Trimmer 250K Ohm 10% 0.5W(1/2W) 25(Elec)Turn 2.19mm (9.53 X 4.83 X 11.55mm) Pin Thru-Hole Tube ...
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The BOURNS part 3296W-1-254LF is a resistor cermet trimmer designed for precision voltage and resistance adjustment. It has a resistance value of 250K Ohm with a tolerance of 10%. With a power rating of 0.5W (1/2W), this trimmer is suitable for a wide range of applications. It is a 25-turn trimmer, allowing for fine adjustments, and has a compact size of 9.53 x 4.83 x 11.55mm. The pin through-hole design ensures easy installation on PCBs. This BOURNS trimmer is packed in tube packaging for convenience and protection during storage and transportation.
Search Keywords: 3296W1254LF
Supplier:
Bourns
Part No:
3296W-1-254LF
COO:
TW
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
TUBE
Mounting:
Through Hole
Number of Turns:
25(Elec) Turns
Termination Style:
Pin
Power Rating:
0.5 (1/2) W
Resistance Value:
250 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
9.53 x 4.83 x 11.55 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C