3296X-1-102LF
BournsRes Cermet Trimmer 1K Ohm 10% 0.5W(1/2W) 25(Elec)Turn 2.19mm (11.05 X 4.83 X 10.03mm) Pin Thru-Hole Tube ...
DESCRIPTION
The Bourns 3296X-1-102LF is a Res Cermet Trimmer with a resistance value of 1K Ohm and a tolerance of 10%. It has a power rating of 0.5W (1/2W) and features 25 (Elec)Turns. The component is designed with a compact size of 2.19mm and has dimensions of 11.05 X 4.83 X 10.03mm. The pin-through hole configuration allows for easy installation on a circuit board. This trimmer is packaged in a protective tube for safe transportation and storage.