3296Z-1-103LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3296Z-1-103LF
Bourns
Trimmer Potentiometer - 10K Ohm - 0.5W(1/2W) - 25(Elec)Turn - 11.05 X 4.83 X 10.03mm - Pin - Through Hole. ...
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 3296Z-1-103LF is a 10kΩ 0.5W 3/8-inch square through-hole mounting Trimming Potentiometer with 100% tin-plated terminations and standard product indicator. The Trimpot® potentiometer features infinite resolution, 25 turns effective travel and chevron seal design.Typical applications are measuring linear distance, angle or rotation in production equipment. Temperature range is from -55 °C to +125 °C.
Search Keywords: 3296Z1103LF
Supplier:
Bourns
Part No:
3296Z-1-103LF
COO:
CR
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
TUBE
Mounting:
Through Hole
Number of Turns:
25(Elec) Turns
Termination Style:
Pin
Power Rating:
0.5 (1/2) W
Resistance Value:
10 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
11.05 x 4.83 x 10.03 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C
Switch Option:
No
Number of Elements:
1
IN STOCK: 30
Ships today, if you order in
Buy all 30 in-stock or the regular minimum order quantity of 100