3299Z-1-103LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3299Z-1-103LF
Bourns
Res Cermet Trimmer 10K Ohm 10% 0.5W(1/2W) 25(Elec)Turn 2.29mm (11.05 X 6.1 X 10.03mm) Pin Thru-Hole Tube ...
DESCRIPTION
The BOURNS 3299Z-1-103LF is a precision cermet trimmer resistor with a resistance value of 10K ohms and a tolerance of 10%. It is rated for 0.5W (1/2W) power dissipation and features a 25-electrical-turn adjustment mechanism for precise tuning. The resistor has a compact 2.29mm size and is designed for pin thru-hole mounting. With dimensions of 11.05 x 6.1 x 10.03mm, this resistor is ideal for applications where space is limited and precise resistance adjustment is required.
Search Keywords: 3299Z1103LF
Part No:
3299Z-1-103LF
COO:
CR
ECCN:
EAR99
100
Resistance Value:
10 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
11.05 x 6.1 x 10.03 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C