3306F-1-202 by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3306F-1-202
Bourns
Res Cermet Trimmer 2K Ohm 25% 0.2W(1/5W) 1(Elec)/1(Mech)Turns 3.4mm (6.81 X 8.1 X 7.62mm) Pin Thru-Hole Bag ...
RoHS Compliant
BULK Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The BOURNS part 3306F-1-202 is a resistor cermet trimmer with a resistance of 2K ohms and a tolerance of 25%. It has a power rating of 0.2W (1/5W) and is adjusted using 1 electrical turn and 1 mechanical turn. The component has dimensions of 3.4mm, making it compact and easily mountable on a circuit board. It has a pin through-hole connection and is packaged in a convenient bag for easy storage and distribution.
Search Keywords: 3306F1202
Supplier:
Bourns
Part No:
3306F-1-202
COO:
CN
ECCN:
EAR99
2000
Package Type:
BULK
Mounting:
Through Hole
Number of Turns:
1(Elec),1(Mech) Turns
Termination Style:
Pin
Power Rating:
0.2 (1/5) W
Resistance Value:
2 KOhm
Tolerance:
25 %
Temperature Coefficient:
±250 ppm/°C
Dimension:
6.81 x 8.1 x 7.62 mm
Operating Temperature:
-25 to 100 °C