3329P-1-502LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3329P-1-502LF
Bourns
Res Cermet Trimmer 5K Ohm 10% 0.5W(1/2W) 1(Elec)/1(Mech)Turn (6.35 X 5.82mm) Pin Thru-Hole Tube ...
RoHS Compliant
DESCRIPTION
The BOURNS part 3329P-1-502LF is a reliable and durable Res Cermet Trimmer, designed to provide precise resistance adjustment in electronic circuits. With a resistance rating of 5K Ohm and a tolerance of 10%, it ensures accurate and stable performance. This 0.5W (1/2W) trimmer features a 1 turn electrical and mechanical rotation, allowing for easy adjustment. The component has a compact form factor, measuring 6.35 X 5.82mm, and can be easily installed using pin thru-hole mounting. It is packaged in a convenient tube for safe storage and transportation.
Search Keywords: 3329P1502LF
Part No:
3329P-1-502LF
COO:
CR
ECCN:
EAR99
100
Resistance Value:
5 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
5.82 x 6.35 mm
Operating Temperature:
-55 to 150 °C