3352W-1-501LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3352W-1-501LF
Bourns
The 3352W-1-501LF is a 500 Ohm, single-turn, open-frame cermet trimming potentiometer with RoHS-compliant terminations. ...
RoHS Compliant
BULK Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 3352W-1-501LF is a 500 Ohm single-turn Trimpot® trimming potentiometer in a W-style pin configuration. It features a stable cermet element that offers infinite resolution, a standard resistance tolerance of ±20%, and a power rating of 0.5 watts at 85°C. This component operates over a wide temperature range of -55°C to +125°C and has a nominal adjustment angle of 205°. With its very low profile, screwdriver adjustment, and 100% tin-plated RoHS-compliant terminals, it is well-suited for various industrial circuit trimming applications.
Search Keywords: 3352W1501LF
Supplier:
Bourns
Part No:
3352W-1-501LF
COO:
CR
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
BULK
Mounting:
Through Hole
Number of Turns:
1(Elec),1(Mech) Turns
Termination Style:
Pin
Power Rating:
0.5 (1/2) W
Resistance Value:
500 Ohm
Tolerance:
20 %
Temperature Coefficient:
±150 ppm/°C
Dimension:
8.89 x 5.33 x 9.53 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C