3362H-1-202LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3362H-1-202LF
Bourns
Res Cermet Trimmer 2K Ohm 10% 0.5W(1/2W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 2.77mm (6.6 X 6.99 X 4.7mm) Pin Thru-Hole Tube ...
DESCRIPTION
The BOURNS 3362H-1-202LF is a resistor cermet trimmer that offers a resistance of 2K Ohms with a tolerance of 10%. It has a power rating of 0.5W (1/2W) and features 1 electrical turn and 1 mechanical turn. With a compact size of 2.77mm (6.6 X 6.99 X 4.7mm), this trimmer is designed for through-hole pin mounting. It comes conveniently packaged in a tube for ease of storage and organization.
Search Keywords: 3362H1202LF
Part No:
3362H-1-202LF
COO:
CR
Resistance Value:
2 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
6.6 x 6.99 x 4.7 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C