3362U-1-253LF
3362U-1-253LF
In Stock: 488
Minimum Order: 250
VIEW PRODUCT
3362U-1-253 by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3362U-1-253
Bourns
Res Cermet Trimmer 25K Ohm 10% 0.5W(1/2W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 2.77mm (6.6 X 6.99 X 4.7mm) Pin Thru-Hole Tube ...
RoHS Non-Compliant
TUBE Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: 3362U1253
Supplier:
Bourns
Part No:
3362U-1-253
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
COO:
TW
ECCN:
EAR99
200
Package Type:
TUBE
Mounting:
Through Hole
Number of Turns:
1(Elec),1(Mech) Turns
Termination Style:
Pin
Power Rating:
0.5 (1/2) W
Resistance Value:
25 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
6.6 x 6.99 x 4.7 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C