3386C-1-103LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3386C-1-103LF
Bourns
Res Cermet Trimmer 10K Ohm 10% 0.5W(1/2W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 3.15mm (9.53 X 4.83 X 9.53mm) Pin Thru-Hole Tube ...
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Accessories
DESCRIPTION
3386C-1-103LF is a 3/8" square cermet trimming potentiometer designed for industrial applications requiring precise resistance adjustment. It features a 10kO resistance value (code 103), single-turn operation with a 280° nominal adjustment angle, and a mechanical angle of 310° nominal. The potentiometer offers ±10% resistance tolerance, 0.5W power rating at 85°C, and infinite resolution with sealed construction for environmental protection. With 100% tin-plated (RoHS compliant) solderable pin terminals and UL 94V-0 flammability rating, this trimmer is ideal for circuit calibration, tuning, and adjustment applications in electronic equipment.
Search Keywords: 3386C1103LF
Supplier:
Bourns
Part No:
3386C-1-103LF
COO:
CR
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
TUBE
Mounting:
Through Hole
Number of Turns:
1(Elec),1(Mech) Turns
Termination Style:
Pin
Power Rating:
0.5 (1/2) W
Resistance Value:
10 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
9.53 x 4.83 x 9.53 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C