3386F-1-102LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3386F-1-102LF
Bourns
Res Cermet Trimmer 1K Ohm 10% 0.5W(1/2W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 3.15mm (9.53 X 9.53 X 4.83mm) Pin Thru-Hole Tube ...
DESCRIPTION
The BOURNS 3386F-1-102LF is a precision cermet trimmer resistor with a resistance value of 1K Ohm and a tolerance of 10%. This high-quality component is capable of handling up to 0.5W (1/2W) of power and features a 1-turn electrical adjustment and 1-turn mechanical adjustment. The trimmer resistor has a compact size of 3.15mm, with dimensions of 9.53mm x 9.53mm x 4.83mm, and is designed for through-hole mounting. Perfect for fine-tuning circuitry in various electronic applications, this trimmer resistor ensures precise and reliable performance.
Search Keywords: 3386F1102LF
Part No:
3386F-1-102LF
Resistance Value:
1 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
9.53 x 9.53 x 4.83 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C
Switch Option:
No
Number of Elements:
1
IN STOCK: 50
Ships today, if you order in
Buy all 50 in-stock or the regular minimum order quantity of 100