3386X-1-101LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3386X-1-101LF
Bourns
Res Cermet Trimmer 100 Ohm 10% 0.5W(1/2W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 3.15mm (9.53 X 4.83 X 9.53mm) Pin Thru-Hole Tube ...
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Accessories
DESCRIPTION
3386X-1-101LF is a 3/8" square single-turn cermet trimming potentiometer designed for industrial applications requiring precise resistance adjustment. This side-adjust model features a 100 ohm resistance value (code 101), ±10% resistance tolerance, and infinite resolution with a mechanical angle of 310° nominal. The potentiometer offers a power rating of 0.5W at 85°C, maximum operating voltage of 300V, and dielectric strength of 900 VAC at sea level. With RoHS compliant 100% tin-plated terminations, sealed construction, and UL 94V-0 flammability rating, this trimmer is ideal for calibration and fine-tuning applications in electronic circuits.
Search Keywords: 3386X1101LF
Supplier:
Bourns
Part No:
3386X-1-101LF
COO:
CR
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
TUBE
Mounting:
Through Hole
Number of Turns:
1(Elec),1(Mech) Turns
Termination Style:
Pin
Power Rating:
0.5 (1/2) W
Resistance Value:
100 Ohm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
9.53 x 4.83 x 9.53 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C