3386X-1-202LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3386X-1-202LF
Bourns
Res Cermet Trimmer 2K Ohm 10% 0.5W(1/2W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 3.15mm (9.53 X 4.83 X 9.53mm) Pin Thru-Hole Tube ...
DESCRIPTION
The BOURNS part 3386X-1-202LF is a resistor cermet trimmer with a resistance value of 2K Ohm, offering a tolerance of 10%. It has a power rating of 0.5W (1/2W) and a 1 (Electrical) / 1 (Mechanical) turn design, allowing for precise adjustment. The trimmer has a compact size of 3.15mm and is intended for pin through-hole mounting. It comes in a convenient tube packaging, making it easy to handle and store.
Search Keywords: 3386X1202LF
Part No:
3386X-1-202LF
Resistance Value:
2 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
9.53 x 4.83 x 9.53 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C