3400S-1-502L by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3400S-1-502L
Bourns
Res POT 5K Ohm 3% 5W 10(Elec)/10(Mech)Turns 6.34mm (65.09 X 46.04 X 52.39mm) Solder Lug Panel Mount
RoHS Compliant
BULK Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: 3400S1502L
Supplier:
Bourns
Part No:
3400S-1-502L
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
BULK
Mounting:
Panel Mount
Number of Turns:
10(Elec),10(Mech) Turns
Termination Style:
Solder
Power Rating:
5 W
Resistance Value:
5 KOhm
Tolerance:
3 %
Temperature Coefficient:
±20 ppm/°C
Dimension:
65.09 x 46.04 x 52.39 mm
Operating Temperature:
1 to 125 °C