3500S-2-202L by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3500S-2-202L
Bourns
Res Wirewound POT 2K Ohm 3% 2W 10(Elec)/10(Mech)Turns 6.34mm (22.23 X 46.04mm) Solder Lug Panel Mount ...
DESCRIPTION
The BOURNS part 3500S-2-202L is a reliable and high-quality resistor wirewound POT. It has a resistance of 2K Ohm with a tolerance of ±3%. This POT is designed to handle up to 2W of power and offers a smooth 10 (Electrical)/10 (Mechanical) turns. It features solder lug panel mount for easy installation and comes in a compact size of 6.34mm thickness and 22.23 x 46.04mm dimensions. This BOURNS POT guarantees excellent performance and durability for various applications.
Search Keywords: 3500S2202L
Part No:
3500S-2-202L
Power Rating:
2 W
Resistance Value:
2 KOhm
Tolerance:
3 %
Temperature Coefficient:
±50 ppm/°C
Dimension:
46.04 x 22.23 mm
Operating Temperature:
1 to 125 °C