3500S-2-502L by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3500S-2-502L
Bourns
Rotary Potentiometer - 5K Ohm - 2W - 10(Elec)/10(Mech)Turn - 22.23 X 46.04mm - Solder - Panel Mount. ...
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 3500S-2-103L is a Precision Potentiometer with bushing mount and high torque, center tap feature. Power rating of 2W and temperature coefficient of ±50ppm/°C. This potentiometer has optional high torque feature and optional center tap feature. Operating temperature ranges from 1°C to 125°C.
Search Keywords: 3500S2502L
Supplier:
Bourns
Part No:
3500S-2-502L
COO:
MX
ECCN:
EAR99
5
Package Type:
TRAY
Mounting:
Panel Mount
Number of Turns:
10(Elec),10(Mech) Turns
Termination Style:
Solder
Power Rating:
2 W
Resistance Value:
5 KOhm
Tolerance:
3 %
Temperature Coefficient:
±50 ppm/°C
Dimension:
46.04 x 22.23 mm
Operating Temperature:
1 to 125 °C