3540S-1-102L by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3540S-1-102L
Bourns
Rotary Potentiometer - 1K Ohm - 2W - 10(Elec)/10(Mech)Turn - 22.23 X 39.67 X 26.99mm - Solder - Panel Mount. ...
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: 3540S1102L
Supplier:
Bourns
Part No:
3540S-1-102L
COO:
MX
ECCN:
EAR99
10
Package Type:
TRAY
Mounting:
Panel Mount
Number of Turns:
10(Elec),10(Mech) Tur ns
Termination Style:
Solder Lug
Power Rating:
2 W
Resistance Value:
1 KOhm
Tolerance:
5 %
Temperature Coefficient:
±50 ppm/°C
Dimension:
39.67 x 26.99 x 22.23 mm
Operating Temperature:
-40 to 125 °C