3590S-1-501L by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3590S-1-501L
Bourns
Res Wirewound POT 500 Ohm 5% 2W 10(Elec)/10(Mech)Turn 6.3mm (39.22 X 22.23 X 26.66mm) Solder Lug Panel Mount
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: 3590S1501L
Supplier:
Bourns
Part No:
3590S-1-501L
COO:
MX
ECCN:
EAR99
10
Package Type:
TRAY
Mounting:
Panel Mount
Number of Turns:
10(Elec),10(Mech) Turns
Termination Style:
Solder
Power Rating:
2 W
Resistance Value:
500 Ohm
Tolerance:
5 %
Temperature Coefficient:
±50 ppm/°C
Dimension:
39.22 x 22.23 x 26.66 mm
Operating Temperature:
-40 to 125 °C