3590S-6-502L by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3590S-6-502L
Bourns
Res Wirewound POT 5K Ohm 5% 2W 10(Elec)/10(Mech)Turn 6mm (39.22 X 22.23 X 26.66mm) Solder Lug Panel Mount
DESCRIPTION
Search Keywords: 3590S6502L
Part No:
3590S-6-502L
Power Rating:
2 W
Resistance Value:
5 KOhm
Tolerance:
5 %
Temperature Coefficient:
±50 ppm/°C
Dimension:
39.22 x 22.23 x 26.66 mm
Operating Temperature:
-40 to 125 °C