3852A-282-104AL by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3852A-282-104AL
Bourns
Rotary Potentiometer - 100K Ohm - 2W - 1(Elec)/1(Mech)Turn 28.55 X 19.05 X 23.55mm - Solder - Panel Mount. ...
DESCRIPTION
The 3852A-282-104AL is a 100kR 2W 1-gang panel-mounting cermet Rotary Potentiometer with an essentially infinite theoretical resolution. The potentiometer features 1 turn, solder lugs terminals and slotted end shaft, plain bushing and good essential infinite theoretical resolution. Operating temperature ranges from -1°C to +125°C. Bourns® industrial panel controls have been integrated into many applications for generations and continue to be a part of applications that require reliable Human to Machine Interface (HMI).
Search Keywords: 3852A282104AL
Part No:
3852A-282-104AL
Power Rating:
2 W
Resistance Value:
100 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±150 ppm/°C
Dimension:
28.55 x 19.05 x 23.55 mm
Operating Temperature:
-1 to 125 °C