3852C-282-252AL by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3852C-282-252AL
Bourns
Rotary Potentiometer - 2.5k Ohms - ±10% - 2W - 1 Turn - Linear - 1 Gang - ±150ppm/°C - 280° Rotation - Slotted Actuator - Solder Lug - Panel Mount.
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 3852C-282-252AL is round rotary potentiometer with 0.750" (19.05mm) diameter and 1/4-32 bushing thread. Operating temperature range is from -1 °C to +125 °C.
Search Keywords: 3852C282252AL
Supplier:
Bourns
Part No:
3852C-282-252AL
COO:
MX
ECCN:
EAR99
45
Package Type:
TRAY
Mounting:
Panel Mount
Number of Turns:
1(Elec),1(Mech) Turns
Termination Style:
Solder
Power Rating:
2 W
Resistance Value:
2.5 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±150 ppm/°C
Dimension:
28.55 x 19.05 x 23.55 mm
Operating Temperature:
-1 to 125 °C