39SA-1RB-103 by bourns
Image is representational - see mfr. specs
39SA-1RB-103
Bourns
Res Conductive Plastic POT 10K Ohm 20% 0.25W(1/4W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 3.18mm Pin Panel Mount/Through Hole Tray ...
RoHS Non-Compliant
TRAY Packaging
Accessories
DESCRIPTION
This BOURNS part 39SA-1RB-103 is a high-quality resistor with a conductive plastic potentiometer. It has a resistance of 10K Ohm with a tolerance of 20%. Designed for reliable performance, this potentiometer has a power rating of 0.25W (1/4W) and features a 1-electrical-turn and 1-mechanical-turn mechanism. With a 3.18mm pin, this potentiometer can be easily mounted on a panel or through hole. It comes in a convenient tray packaging for easy handling and storage. This BOURNS part is an ideal choice for applications that require precise and accurate resistance control.
Search Keywords: 39SA1RB103
Supplier:
Bourns
Part No:
39SA-1RB-103
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
COO:
MX
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
TRAY
Mounting:
Panel Mount/Through Hole11434
Number of Turns:
1(Elec),1(Mech) Tur ns
Termination Style:
Pin11449
Power Rating:
0.25 (1/4) W
Resistance Value:
10 KOhm
Tolerance:
2011450%
Temperature Coefficient:
N/A
Dimension:
19.7111440mm
Operating Temperature:
-40 to 85 °C