4114R-1-202LF
4114R-1-202LF
In Stock: 0
Minimum Order: 500
VIEW PRODUCT
4114R-1-202 by bourns
Image is representational - see mfr. specs
4114R-1-202
Bourns
Res Thick Film NET 2K Ohm 2% 2W ±100ppm/°C ISOL Molded 14-Pin DIP Pin Thru-Hole ...
RoHS Non-Compliant
TUBE Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 4114R-1-202 is a thick film molded DIP resistor network from Bourns' 4100R Series, featuring 7 isolated resistors in a 14-pin configuration with a resistance value of 2000 ohms (code 202) and ±2% tolerance. The device operates over a temperature range of -55°C to +125°C with a maximum operating voltage of 100 V and a temperature coefficient of resistance of ±250 ppm/°C. It delivers a power rating of 2.00 watts at 70°C and exhibits superior package integrity with compatibility for automatic insertion equipment. The product is ideal for DRAM applications, R/2R ladder networks, SCSI applications, and other precision resistor network requirements where reliable performance and compact packaging are essential.
Search Keywords: 4114R1202
Supplier:
Bourns
Part No:
4114R-1-202
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
COO:
US
ECCN:
EAR99
25
Package Type:
TUBE
Case Size:
N/R
Circuit Designator:
ISOL
Number of Resistors:
7
Number of Terminals:
14
Power Rating:
2 W
Power Rating per Resistor:
0.25 (1/4) W
Resistance Value:
2 KOhm
Tolerance:
2 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C