4114R-1-560LF
BournsRes Thick Film NET 56 Ohm 2% 2W ±100ppm/°C ISOL Molded 14-Pin DIP Pin Thru-Hole
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
DESCRIPTION
Res Thick Film NET 56 Ohm 2% 2W ±100ppm/°C ISOL Molded 14-Pin DIP Pin Thru-Hole
Search Keywords: 4114R1560LF
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
Bourns
Part No:
4114R-1-560LF
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
Yes
HTS:
COO:
CR
ECCN:
EAR99
Supplier Standard Pack:
25
Package Type:
TUBE
Case Size:
N/R
Circuit Designator:
ISOL
Number of Resistors:
7
Number of Terminals:
14
Power Rating:
2 W
Power Rating per Resistor:
0.25 (1/4) W
Resistance Value:
56 Ohm
Tolerance:
2 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C