4116R-2-181LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
4116R-2-181LF
Bourns
Res Thick Film NET 180 Ohm 2% 2.25W ±100ppm/°C BUS Molded 16-Pin DIP Pin Thru-Hole ...
RoHS Compliant
DESCRIPTION
The 4116R-2-181LF is a bussed resistor network from Bourns' 4100R Series, featuring 15 resistors with a common pin (Pin 16) in a thick film molded DIP package. This model is configured with two circuits and provides 180 ohms resistance per element with ±2% tolerance, tin-plated (RoHS compliant) termination. The device operates over a temperature range of -55°C to +125°C with a maximum operating voltage of 100 V and delivers 2.25 watts power rating at 70°C. It features superior package integrity, is compatible with automatic insertion equipment, and meets MIL-STD-202 Method 208 lead solderability requirements. Common applications include DRAM termination, dual terminator networks, R/2R ladder networks, and SCSI applications where precision resistor arrays are required.
Search Keywords: 4116R2181LF
Part No:
4116R-2-181LF
COO:
CR
Circuit Designator:
BUS
Number of Resistors:
15
Power Rating:
2.25 W
Power Rating per Resistor:
0.125 (1/8) W
Resistance Value:
180 Ohm
Tolerance:
2 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C