4116R-2-391LF
BournsRes Thick Film NET 390 Ohm 2% 2.25W ±100ppm/°C BUS Molded 16-Pin DIP Pin Thru-Hole
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
DESCRIPTION
Res Thick Film NET 390 Ohm 2% 2.25W ±100ppm/°C BUS Molded 16-Pin DIP Pin Thru-Hole
Search Keywords: 4116R2391LF
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
Bourns
Part No:
4116R-2-391LF
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
Yes
HTS:
COO:
CR
ECCN:
EAR99
Supplier Standard Pack:
25
Package Type:
TUBE
Case Size:
N/R
Circuit Designator:
BUS
Number of Resistors:
15
Number of Terminals:
16
Power Rating:
2.25 W
Power Rating per Resistor:
0.125 (1/8) W
Resistance Value:
390 Ohm
Tolerance:
2 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C