4309R-101-103LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
4309R-101-103LF
Bourns
Res Thick Film NET 10K Ohm 2% 1.13W A±100ppm/A°C BUS Molded 9-Pin SIP Pin Thru-Hole ...
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The BOURNS part 4309R-101-103LF is a precision resistor with a resistance of 10K Ohm and a tolerance of 2%. This resistor is designed for use in a variety of electronic applications, offering a power rating of 1.13W and a temperature coefficient of A±100ppm/A°C. Housed in a durable BUS molded 9-pin SIP package, this resistor features pin through-hole mounting for secure and reliable connectivity. Ideal for precision circuit designs requiring accurate and stable resistance values.
Search Keywords: 4309R101103LF
Supplier:
Bourns
Part No:
4309R-101-103LF
COO:
CR
ECCN:
EAR99
22
Package Type:
TUBE
Case Size:
N/R
Circuit Designator:
BUS
Number of Resistors:
8
Number of Terminals:
9
Power Rating:
1.13 W
Power Rating per Resistor:
0.2 (1/5) W
Resistance Value:
10 KOhm
Tolerance:
2 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C