4610X-102-104LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
4610X-102-104LF
Bourns
Res Thick Film NET 100K Ohm 2% 1.25W A±100ppm/A°C ISOL Conformal Coated 10-Pin SIP Pin Thru-Hole Bulk ...
DESCRIPTION
The BOURNS part 4610X-102-104LF is a resistor that offers a resistance of 100K Ohm with a 2% tolerance. It is a thick film resistor with a power rating of 1.25W and a temperature coefficient of A±100ppm/A°C. Its 10-pin SIP pin thru-hole configuration makes it easy to install on a circuit board. The resistor is also conformal coated, which provides additional protection against environmental factors. This version is available in bulk packaging.
Search Keywords: 4610X102104LF
Part No:
4610X-102-104LF
Circuit Designator:
ISOL
Number of Resistors:
5
Power Rating:
1.25 W
Power Rating per Resistor:
0.3 W
Resistance Value:
100 KOhm
Tolerance:
2 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C