4612X-101-561LF
BournsRes Thick Film NET 560 Ohm 2% 1.5W A±100ppm/A°C BUS Conformal Coated 12-Pin SIP Pin Thru-Hole Bulk ...
DESCRIPTION
The BOURNS part 4612X-101-561LF is a resistor that utilizes thick film technology and has a resistance value of 560 Ohm with a tolerance of 2%. It is rated for a power of 1.5W and has a temperature coefficient of A±100ppm/A°C. It is designed in a 12-pin SIP configuration with through-hole pins for easy installation. This resistor is conformal coated to provide protection against environmental factors and is suitable for use in a variety of applications. It is available in bulk packaging for convenience.