4816P-1-273LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
4816P-1-273LF
Bourns
The 4816P-1-273LF is a 16-pin, surface-mount, thick-film resistor network containing eight isolated 27 kΩ resistors. ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 4816P-1-273LF is a thick-film surface-mount resistor network featuring eight isolated resistors in a 16-pin package. Each resistor has a value of 27 kΩ with a standard tolerance of ±2% and a power rating of 0.160 watts at 70°C. The device exhibits a temperature coefficient of resistance of ±100 ppm/°C and operates across a temperature range of -55°C to +125°C. As an AEC-Q200 qualified and RoHS-compliant component, it is suitable for automated assembly and is designed with compliant leads to reduce solder joint fatigue in various electronic applications.
Search Keywords: 4816P1273LF
Supplier:
Bourns
Part No:
4816P-1-273LF
COO:
CR
ECCN:
EAR99
2000
Package Type:
REEL
Case Size:
N/R
Circuit Designator:
ISOL
Number of Resistors:
8
Number of Terminals:
16
Power Rating:
1.28 W
Power Rating per Resistor:
0.16 W
Resistance Value:
27 KOhm
Tolerance:
2 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C