6538S-1-103 by bourns
Image is representational - see mfr. specs
6538S-1-103
Bourns
Rotary Potentiometer - 10K Ohm - 1W - 1(Elec)/1(Mech)Turn - 22.23 X 28.58mm - Servo Mount. ...
RoHS Compliant
BULK Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 6538S series 22mm Precision Potentiometer with moulded-in rear terminals. It is designed for control applications where accuracy and high-reliability is important. Tipical aplications are test & measurement, industrial and medical. Operating temperature ranges from -40°C to 125°C.
Search Keywords: 6538S1103
Supplier:
Bourns
Part No:
6538S-1-103
COO:
MX
ECCN:
EAR99
10
Package Type:
BULK
Mounting:
Servo Mount
Number of Turns:
1(Elec),1(Mech) Turns
Termination Style:
Solder
Power Rating:
1 W
Resistance Value:
10 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±500 ppm/°C
Dimension:
28.58 x 22.23 mm
Operating Temperature:
-40 to 125 °C