6639S-1-103 by bourns
Image is representational - see mfr. specs
6639S-1-103
Bourns
Res POT 10K Ohm 15% 1W 1(Elec)/1(Mech)Turn 6.34mm (22.23 X 36.65mm) Turret Panel Mount ...
RoHS Compliant
BULK Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The BOURNS part 6639S-1-103 is a high-quality resistor potentiometer with a resistance value of 10K Ohm and a tolerance of 15%. It is designed for a 1W power rating and features a 1-electric/1-mechanical turn operation. The potentiometer has a compact size with a diameter of 6.34mm and dimensions of 22.23 x 36.65mm, making it suitable for panel mount applications using turret pins.
Search Keywords: 6639S1103
Supplier:
Bourns
Part No:
6639S-1-103
COO:
MX
ECCN:
EAR99
10
Package Type:
BULK
Mounting:
Panel Mount
Number of Turns:
1(Elec),1(Mech) Turns
Termination Style:
Solder
Power Rating:
1 W
Resistance Value:
10 KOhm
Tolerance:
15 %
Temperature Coefficient:
±500 ppm/°C
Dimension:
36.65 x 22.23 mm
Operating Temperature:
-40 to 125 °C