6639S-1-203 by bourns
Image is representational - see mfr. specs
6639S-1-203
Bourns
Res POT 20K Ohm 15% 1W 1(Elec)/1(Mech)Turns 6.34mm (22.23 X 36.65mm) Turret Panel Mount ...
RoHS Compliant
BULK Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: 6639S1203
Supplier:
Bourns
Part No:
6639S-1-203
COO:
MX
ECCN:
EAR99
10
Package Type:
BULK
Mounting:
Panel Mount
Number of Turns:
1(Elec),1(Mech) Turns
Termination Style:
Solder
Power Rating:
1 W
Resistance Value:
20 KOhm
Tolerance:
15 %
Temperature Coefficient:
±500 ppm/°C
Dimension:
36.65 x 22.23 mm
Operating Temperature:
-40 to 125 °C