6657S-1-502 by bourns
Image is representational - see mfr. specs
6657S-1-502
Bourns
Res POT 5K Ohm 10% 1.5W 1(Elec)/1(Mech)Turns 6.34mm (33.34 X 41.86mm) Turret Panel Mount ...
RoHS Compliant
BULK Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The BOURNS 6657S-1-502 is a precision potentiometer designed for use in electronic and mechanical applications. This resistor potentiometer has a resistance of 5K Ohms with a tolerance of 10%. It features a power rating of 1.5W and has a 1-turn electrical and mechanical rotation. The potentiometer has a compact size of 6.34mm, with dimensions of 33.34 x 41.86mm, making it suitable for turret panel mounting.
Search Keywords: 6657S1502
Supplier:
Bourns
Part No:
6657S-1-502
COO:
MX
ECCN:
EAR99
25
Package Type:
BULK
Mounting:
Panel Mount
Number of Turns:
1(Elec),1(Mech) Turns
Termination Style:
Solder
Power Rating:
1.5 W
Resistance Value:
5 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±500 ppm/°C
Dimension:
41.86 x 33.34 mm
Operating Temperature:
-40 to 125 °C