9250A-224-TR-RC by bourns
9250A-224-TR-RC
Bourns
The 9250A-224-TR-RC is a shielded, molded axial inductor with an inductance of 220 µH and a tolerance of ±10%. ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 9250A-224-TR-RC is a shielded molded axial inductor from the Bourns 9250A series, providing an inductance of 220 µH. It features a minimum Q value of 60 tested at 0.79 MHz, a maximum DC resistance (DCR) of 5.8 Ω, and a minimum self-resonant frequency (SRF) of 7.0 MHz. The inductor has a rated DC current (Idc) of 115 mA and a saturation current (Isat) of 70 mA, with a wide operating temperature range from -55 °C to +125 °C. With its high Q value and shielded construction using a ferrite core, this RoHS compliant component is well-suited for use in filters and as an output choke.